Nauka czytania

Fonetyka

Słowa rozbite są do najmniejszej jednostki dźwięku- fonemu. Dzieci uczą się graficznej reprezentacji każdego dźwięku.

Dziecko, które czyta będzie dorosłym, który myśli.

Sasha Salmina

Letters and Sounds

Letters and Sounds to dokument wydany przez brytyjski departament edukacji. Przedstawia on ściśle określony zbiór wytycznych dotyczących systematycznej nauki fonetyki języka angielskiego. W szkole SMART STARS planujemy i uczymy sesje fonetyczne na podstawie tego dokumentu.

W Wielkiej Brytanii dzieci rozpoczynają naukę fonetyki w wieku lat 4 i po przejściu całego programu czytają płynnie około 7 roku życia. Jest to bardzo skuteczna metoda nauczania czytania.

High-frequency words

Inaczej „sight words” to termin na słowa, których zapis i wymowę dzieci zapamiętują w całości. Dzięki tej technice czytają znacznie szybciej, ponieważ rozpoznają je w teksie w kilka sekund. Są to słowa najczęściej pojawiające się w języku angielskim.

zabawa dziecka w kartonie

Tricky words

Tricky words to potoczna nazwa na słowa, których nie da się przeczytać używając zasad fonetyki. Te wyjątki wprowadzane są stopniowo na zmianę z nowymi dźwiękami. Są to słowa, których wymowę i pisownię dzieci uczą się na pamięć oraz ćwiczą ich użycie w różnych kontekstach. Jest tych słów stosunkowo mało.

Tricky words są trudniejsze do zapamiętania niż high frequency words i rzadziej spotyka się je w tekstach, dlatego poświęcamy im więcej czasu podczas sesji fonetycznych.

 

dzieci na lekcji

Systematyczność

Fonetyka to 20 min każdej lekcji. Sesja prowadzona jest w bardzo szybkim tempie, przy użyciu zróżnicowanych i ciekawych materiałów. Dzieci powtarzają dotychczas poznane dźwięki, następnie wprowadzany i utrwalany jest nowy dźwięk. Przedstawiany jest zapis graficzny.

Systematyczność w nauce fonetyki jest kluczowa do trwałego zapamiętania poszczególnych dźwięków i ich zapisów graficznych. Poprawna umiejętność czytania zostaje dzieciom na całe życie.

Kolejność nauki

Skuteczna nauka czytania

dziecko z komputerem

Fonetyka

Uczymy poprawnej wymowy dźwięków i  ich zapisu graficznego w języku angielskim. To solidne fundamenty do prawidłowej wymowy i czytania.

zabawa dzieci

High-frequency words

Zwracamy uwagę na słowa, które najczęściej występują w języku angielskim. Ich znajomość znacznie przyspiesza czytanie.

dzieci zgłaszają się na lekcji

Tricky words

Używamy rozmaitych metod do nauki słów, których nie da się przeczytać używając zasad fonetyki. Wprowadzamy je powoli i systematycznie.

Chcesz, aby Twoje dziecko potrafiło płynnie i poprawnie czytać w języku angielskim? Zaufaj sprawdzonym metodom od lat stosowanym w Wielkiej Brytanii.